A avut loc Adunarea Consiliului de Publicaţii al Bisericii Ortodoxe Ruse

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove a fost reprezentată de Prea Sfințitul NICODIM (Vulpe), Episcop de Edineț și Briceni, Președinte al Complexului de Edituri a Mitropoliei!

Ședința a fost prezidată de Președintele Consiliului de Publicații a Bisericii Ortodoxe Ruse, Mitropolitul Clement de Caluga și Borovsk. În deschiderea Ședinței, Înalt Prea Sfinția Sa a raportat despre lucrările Aparatului Editurii, din octombrie 2010 până în ianuarie 2011. De asemeni Mitropolitul Clement a vorbit despre consultațiile care au avut loc între Conducătorii Departamentelor Sinodale cât și despre deciziile Soborului Arhieresc din 2011 și care se referă la activitatea Editurii.

Pentru realizarea sarcinilor trasate în cadrul Soborului Arhieresc, au fost formate trei Comisii  de lucru a Consiliului Editurii.

De asemeni, în cadrul Ședinței sa discutat și despre ”Ghidul pentru proiectarea şi editarea lucrărilor bisericești”, care se află în stadiu de proiect!

S-au mai discutat:

• Pregatirea spre editare a Operei Sfântului Tofan Zăvorâtul (în 2015) și Serbarea Zilei Cărții Ortodoxe (2011);
  • Despre Premiul Patriarhal din domeniul literaturii în numele Sfinților Chiril și Metodie.

www.izdatsovet.ru